کف سازی بتن الیافی

کف سازی بتن الیافی

در مورد کف سازی بتن الیافی، باید بگوییم که در کف سازی بتنی، کف بتنی معمولا از یک دال مسطح بتنی به وجود آمده است که در محل به شکل بتن‌ریزی درجا اجرا می‌گردد. از الیاف جایگزین یا مش فلزی استفاده می‌شود و هنگام اجرای کفپوش برای برای کف سازی بتن الیافی، باید نوع کاربری، ضخامت بتن، مقاومت آن و همینطور میزان تردد در نظر گرفته شود تا بتن‌ریزی بتواند با بهینه‌سازی هزینه‌ها انجام گردد.

نکات اجرای کف سازی بتن الیافی

کف سازی بتنی در صورتی که روی خاک انجام شود، بهتر است که علاوه بر افزایش تراکم خاک، یک سری اقدامات برای پیشگیری از تماس مستقیم خاک با بتن انجام شود. توجه داشتن به وزن وارد شده به سقف طبقات تحتانی ناشی از بتن ریزی در کف سازی بتنی، اهمیت دارد و عدم رعایت اصول مربوطه، باعث نشست خاک زیر بتن کف می‌شود. از جمله نکات مهم دیگر در کف سازی بتنی‌ رعایت کردن ضخامت مناسب بتن است. به عنوان مثال اجرای بتن با ضخامت پایین، می‌تواند احتمال به وجود آمدن ترک‌های عمقی را افزایش دهد. بهتر است در مکان‌ها و مسیرهایی که پر رفت و آمد هستند و وزن زیادی بر آن‌ها وارد است، از بتن مسلح با ضخامت بیشتر از ۶ سانتی‌متر استفاده شود.

کف سازی بتنی

کف سازی بتنی

کسانی که قصد انجام کف سازی بتن الیافی را دارند، باید به یک سری نکات برای اجرای کف سازی توجه داشته باشند که این نکات عبارتند از:

  • توجه داشته باشید که قبل از قرار دادن هرگونه مواد و بتن روی سطح مورد نظر، حتماً آن قسمت را به خوبی تمیز کنید تا هیچ گونه آلودگی روی سطح آن وجود نداشته باشد.
  • سطح مورد نظر را به خوبی اندازه‌گیری نمایید و همینطور یک قالب مشخص از آن نیز تهیه کنید.
  • شیب محیط باید مورد بررسی قرار گیرد یا به اصطلاح شیب‌بندی شود.
  • یک نوع روان کننده بتن، باید به بتن مورد نظر اضافه شود.
  • قبل از ریختن هرگونه مواد افزودنی بتن، شما باید به شرایط بتن ریزی، عیار بتن و شرایط جوی توجه داشته باشید.
  • نکته بعدی این است که الیاف مورد نظر خود را به محلولی که داخل میکسر وجود دارد، اضافه نمایید.
  • بتن الیافی را می‌توان به این شکل تهیه کرد که با توجه به میزان نیازتان از بتن استفاده کنید.نحوه بتن ریزی کف

اجرای کف سازی بتن الیافی

برای اجرای کف سازی بتن الیافی، با توجه به نوع کاربری پروژه، یه بتن تازه با ضخامت ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر پایه کار نیاز است. کسانی که قرار است کار کف‌سازی بتن الیافی را انجام دهند، توجه به نظر کارفرما، شرایط لازم را رعایت می‌کنند و با توجه به نقاط مشخص شده توسط کارفرما، برای انجام بتن‌ریزی آماده می‌شوند. الیاف مورد نظر برای بتن الیافی که متشکل از الیاف سنتتیک، الیاف پلیمری آجدار الیاف فلزی الیاف پلی پروپیلن و غیره هستند، به بتن داخل تراک میکسر اضافه می‌شوند و برای چند دقیقه نیز، عملیات ترکیب و هم زدن ادامه پیدا می‌کند. بتن الیافی آماده شده داخل تراک میکسر با استفاده از پمپ روی صفحه مورد نظر ریخته می‌شوند و کارکنان بتن را پهن می‌کنند و توسط دستگاه تراز لیزری، شیب‌بندی لازم را به دست می‌آورند.

پس از این ‌که بتن الیافی پهن می‌شود، دستگاه ماله پروانه‌ای بالغ بر ۱۰ ساعت روی سطح بتن الیافی اجرا می‌شود تا یک سطح کاملا صیقلی، صاف و یکدست به وجود آورد. عملیات پرداخت با ماله برقی نیز، باعث افزایش تراکم و مقاومت بتن الیافی می‌شود.

نکات کف سازی بتن الیافی

چه نکاتی برای کف سازی بتن الیافی باید مورد توجه قرار بگیرند؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که نکات مختلفی از جمله پاکسازی بستر از آلودگی‌ها، روغن‌ها و غیره، قالب بندی و داول گذاری، استفاده از قالب‌های صحیح و سالم، اجرای داول گذاری همزمان با انجام قالب بندی، خیس کردن داول‌ها طبق نقشه، عدم جابجایی و لرزش دوال‌ها حین بتن ریزی و غیره، جزء نکاتی هستند که برای کف‌سازی بتن باید مورد توجه قرار بگیرند.

انواع کف سازی بتن با بتن الیافی

کف سازی بتن با بتن الیافی، دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

  • کف سازی با بتن درجا

یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای کف سازی، استفاده از بتن درجا است. انعطاف بالایی که این روش دارد، کاربران زیادی را طرفدار آن کرده است.

  • کف سازی با استفاده از بتن سبک

استفاده از بتن سبک به خاطر کاهش وزن، معمولاً برای ساخت کف‌سازی طبقات مختلف استفاده می‌شود.

  • کف سازی با دال بتنی پیش ساخته

در این روش، به یک زیرسازی نیاز است و این زیرسازی را می‌توان با استفاده از بتن به وجود آورد. اما برای لایه زیرین.، مقاومت و طراحی خاصی مد نظر نیست.